Wypadki w rolnictwie

Odszkodowania w rolnictwie – dochodzenie odszkodowań rolniczych. Obecnie w okresie letnim musimy być przegotowani na każdą ewentualność jak np. że jadąc na miejsce naszego wypoczynku, pod koła naszego samochodu może wybiec z gospodarstwa pies lub co gorsza koń lub krowa. Co wtedy możemy zrobić? Przede wszystkim jeśli nasze auto zostało uszkodzone, a w czasie zdarzenia nikt nie został ranny, to wystarczy z rolnikiem spisać oświadczenie podobne do tego jakie spisywalibyśmy z kierowcą po kolizji drogowej. W piśmie tym powinny się znaleźć opis zdarzenia z datą i godziną, numer polisy OC rolnika i zakład w którym jest ubezpieczony. Oświadczenie, kto ponosi winę za wypadek oraz opis uszkodzeń. Warto wiedzieć, że takie odszkodowanie można uzyskać z KRUSU, odszkodowania NNW i ubezpieczenia OC rolnika.

Wysokie odszkodowania za wypadek

Kiedy rolnik musi posiadać polisę OC

OC dla rolników jest obowiązkowe jeśli posiadają grunty powyżej 1 ha i podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym, oraz osób prowadzących działalność w ramach działów specjalnych produkcji rolnej (niezależnie od wielkości gruntów). Polisa dla rolników chroni jego rodzinę, osoby pracujące w danym gospodarstwie jak i osoby spoza gospodarstwa. Właśnie jeśli osoby trzecie zostaną poszkodowane z winy rolnika to dostaną one rekompensatę za straty osobowe jak i materialne.

W gospodarstwach rolniczych pracy przybywa szczególnie latem, a wtedy o nieszczęście nie trudno. Czy istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek rolniczy. Do takich zdarzeń może dojść zarówno na terenie gospodarstwa jak i w na drogach czy polach. Wystarczy nie prawidłowo działająca maszyna, czy niedopilnowanie dzieci, a wtedy do wypadku niewiele brakuje.

Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie

Jeśli już jednak dojdzie do wypadku jakiej rekompensaty możemy żądać od rolnika lub jego ubezpieczyciela? Jest kilka form szeroko pojętego odszkodowania. Przede wszystkim są zwrot kosztów związanych z wypadkiem i jego następstwami jak rehabilitacja, leczenie, medykamenty itp. oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Następnym jest odszkodowanie z tytułu utraconych rzeczy materialnych – wliczają się w to koszty utraconych sprzętów (teflon, zegarek itp.) w czasie wypadku jaki i pokrycie opłat za holowanie auta czy wypożyczenie samochodu zastępczego. Jeśli w razie wypadku utraciliśmy możliwość dotychczasowego zarobkowania i jesteśmy zmuszeni do przebranżowienia się lub całkowicie nie możemy pracować można też zażądać renty uzupełniającej. Jeśli rolnik nie posiada polisy OC, wypłatą odszkodowania zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej napisz do nas. Nasza kancelaria adwokacka specjalizuje się w dochodzeniu odszkodowań.

Kancelaria